Zespół Chłopcy kontra Basia trudno jest zamknąć w muzycznym schemacie. To zespół, który splata ze sobą elementy korzeni i nowoczesnych jazzowych aranżacji. Od debiutanckiego albumu „Oj tak!” zespół przeszedł głęboką przemianę i wzbogacił swój skład osobowo–instrumentalny. Do grupy dołączyli – Łukasz Korybalski znany m.in ze składu Ani Dąbrowskiej i Mateusz Modrzejewski (Majka Jeżowska, The Dumplings).
Inspiracje zespołu to wędrówka po ludowych motywach i gawędach, ubranych we współczesną stylistykę. Chłopcy kontra Basia mają na swoim koncie prestiżowe nagrody i wyróżnienia, m.in. nagrodę w Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej za najlepszą muzykę do spektaklu „Morfina” w reż. Eweliny Marciniak, nagrodę Wirtualne Gęśle dla Najlepszej Płyty Folkowej czy zwycięstwo w międzynarodowym plebiscycie na najlepszy utwór w nurcie world music „Battle of Bands”, World Music Network. Napisali również muzykę i występowali w przedstawieniu prezentowanym na deskach Teatru Wybrzeże – „Portret Damy”, a teledysk do utworu „Wieczerza” otrzymał statuetkę YACHA! na Festiwalu YACH! Films.
Chłopcy kontra Basia byli również zapraszani do udziału w licznych festiwalach czy koncertach dedykowanych – m.in. „Grzegorz Ciechowski – spotkanie z legendą” gdzie zinterpretowali utwór A gdzież moje kare konie z płyty „ojDADAna”.
Barbara Derlak została zaproszona przez VOO VOO do specjalnego koncertu „Placówka 44” dedykowanego powstańcom i zaprezentowanego na antenie TVN. Nagrała również wraz z Wojciechem Waglewskim i Mateuszem Pospieszalskim utwory oparte o teksty uczestników Powstania Warszawskiego oraz wzięła udział w projekcie „Sto słów na Sto lat wolności” gdzie wystąpiła m.in. z Kasią Piszek, Julią Marcell, Sosnowskim i Gabą Kulką w programie zaprezentowanym na antenie Radia Łódź.
Po czteroletniej przerwie grupa wraca z nową płytą, której motywem przewodnim są miejskie legendy. „Mrówka zombie” to zbiór opowieści niesamowitych i tajemniczych, z krajobrazem miasta w tle. Płyta ukaże się jesienią 2020 roku, nakładem wydawnictwa Mystic Production.
Pierwszy singiel Zoja to opowieść o legendarnej Zoi – dziewczynie z rosyjskiej Samary, która skamieniała w oczekiwaniu na swojego ukochanego. Teledysk został nakręcony zdalnie w mieście, gdzie legenda miała swój początek. Reżyserii klipu podjął się młody samarski artysta Alex Neste, który przedstawił historię Zoi i jej wybranka we współczesnym ujęciu.
Basia Derlak jest osobowością magiczną, a jej ekspresję i talent do opowiadania historii inspirowanych korzeniami po prostu trzeba zobaczyć na scenie.
Artyści o nowej płycie:
„Oto miasto, pod którym tyka bomba w rytmie walca. Grasują tu zwierzęco-ludzkie hybrydy, a diabeł wozi się nie tylko czarną wołgą, ale i żółtym polonezem. W mieście tym, mili kosmici postawią ci bańki, a Czarny Roman uraczy wróżbą. Wieczorami, po zgaszeniu lamp opowiada się tu historie o skamieniałej Zoi i inteligentnych grzybach przejmujących wolę. Ci, którzy boją się spać, odczytują do rana gwiezdne komunikaty. A ci, którzy się nie boją, śnią o niespełnionej miłości. Wybraniec po przebudzeniu się, odnajdzie portal do równoległego świata, w którym upragnione szczęście będzie płynąć jak niezmącony strumyczek.
Wróciwszy z nowym materiałem, Chłopcy kontra Basia opuszczają uniwersum dawnej wsi i bajek i wchodzą w świat wymyślonego miasta. Wciąż jednak opowiadają o tym, co fascynowało ich od zawsze: o rzeczach tajemnych, magicznych, przedziwnych, strasznych i cudownych. Miejskie legendy, creepypasty, wieści o współczesnych cudach i teorie spiskowe – to one stanowią pole do twórczej zabawy przy trzeciej płycie Chłopcy kontra Basia. Strzeżcie się!
Płyta od pierwszych dźwięków po ostatnie szlify została napisana i wykonana przez zespół. W kompozycjach i nagraniach wzięło udział trio założycielskie – Basia Derlak, Marcin Nenko, Tomasz Waldowski, a także Mateusz Modrzejewski i Łukasz Korybalski. Za produkcję i miks odpowiadał Tomasz Waldowski. Sesję zdjęciową do albumu przygotował Mateusz Detyniecki XIX-wieczną metodą fotograficzną mokrego kolodionu”.
Skład zespołu:
Barbara Derlak – śpiew
Marcin Nenko – kontrabas
Tomasz Waldowski – perkusja, gitary, instrumenty klawiszowe
Łukasz Korybalski – trąbka, instrumenty klawiszowe,
Mateusz Modrzejewski – perkusja