1._Cykada_photo_by_K.Wielocha
1._Cykada_photo_by_K.Wielocha

Ewolucja dźwięku – Cykada wraca z albumem „Metamorphosis”

Cykada - Metamorphosis_Front Cover_3000px

Londyński zespół Cykada zyskał sławę dzięki swojemu eksplozywnemu debiutowi w 2019 roku, którym zwrócił na siebie uwagę BBC, Red Bull Music, Clash Magazine i wielu innych. Teraz, po czterech latach, zespół powraca z długo oczekiwanym drugim albumem „Metamorphosis”, wydanym przez Astigmatic Records. Ten album symbolizuje nie tylko muzyczną metamorfozę zespołu, ale także odzwierciedla przemiany społeczne i klimatyczne, które wpłynęły na świat w tym okresie.

W tle pandemii i światowych zmian

„Metamorphosis” powstał w cieniu pandemii COVID-19, Brexitu, globalnego ocieplenia, a także konfliktu rosyjsko-ukraińskiego. Te wydarzenia miały ogromny wpływ na kształt albumu, o czym świadczą jego głębokie, przemyślane teksty i złożona muzyka. Cykada w tym okresie przeszła swoistą metamorfozę, ewoluując zarówno muzycznie, jak i ideologicznie.

Ewolucja stylu

Pierwszy album Cykady był trudny do zaszufladkowania, mieszając jazz, elektronikę i elementy world music. W „Metamorphosis”, ten eklektyczny styl ewoluował w kierunku indie, psychodelicznego space rocka oraz jazzu z elementami drum’n’bassu. Do zespołu dołączył saksofonista Rob Milne, wzbogacając sekcję dętą i dodając nowego wymiaru do już bogatego brzmienia grupy. Jego wyjątkowa gra sprawia, że saksofon staje się nie tylko instrumentem, ale prawdziwym głosem w narracji „Metamorphosis”, podkreślającym eklektyczny i innowacyjny charakter albumu.

Wokalne przesłanie Jamie’go Benziesa

Kluczem do zrozumienia ewolucji Cykady jako zespołu jest wokal Jamie’go Benziesa. Artysta nie tylko zwiększa dynamikę i ekspresję muzyki, ale także otwiera nowe ścieżki dla przekazu emocjonalnego i intelektualnego. Wokal Benziesa (So Divided, The Crack in the Bricks) wzbogaca album, czyniąc go nie tylko dziełem muzycznym, ale także głosem pokolenia, które stoi przed wyzwaniami współczesnego świata. „Metamorphosis” z jego udziałem to potężne świadectwo muzycznej i osobistej ewolucji, które z pewnością pozostawi trwały ślad w sercach i umysłach słuchaczy. Zmiana w muzyce Cykady jest najbardziej widoczna w utworach wokalnych, które niosą za sobą ważne przesłanie o zmianach społecznych i zachęcają do refleksji nad kierunkiem, w którym zmierza świat.

Skład zespołu

Cykada to zespół złożony z muzyków znanych z Ezra Collective, Maisha, Levitation Orchestra, Zurito i Myriad Forest, co dodatkowo wzbogaca ich muzyczną ekspresję. Skład na „Metamorphosis” to:

  • Jamie Benzies – gitara basowa, wokal
  • Tim Doyle – perkusja
  • Javi Perez – gitara elektryczna
  • Tilé Gichigi-Lipere – klawisze, elektronika
  • James Mollison – saksofon tenorowy
  • Rob Milne – saksofon tenorowy, klarnet basowy, flet
  • Axel Kaner-Lidstrom- trąbka

Podsumowanie

„Metamorphosis” Cykady to album, który odzwierciedla nie tylko muzyczną dojrzałość zespołu, ale także ich świadomość społeczną i ekologiczną. Zespół z powodzeniem przekształcił wyzwania ostatnich lat w inspirację, tworząc album, który jest zarówno oświadczeniem artystycznym, jak i komentarzem do współczesnego świata. To ambitne dzieło, które z pewnością znajdzie swoje miejsce w sercach fanów jazzu, indie i eksperymentalnych brzmień na całym świecie.