Nadciąga ósma edycja Jagórfest, czyli festiwalu muzyki rockowej i metalowej związanego z Klubem Progresja.
Otwarcie Bram 16:00
(od 16 do 18 Happy Hours na piwo )
Bilety: 40 zł w przedsprzedaży i 50 zł w dniu koncertu (do nabycia w Klubie Progresja, sieci eventim oraz Street Tattoo)
19 stycznia bramy Progresji otwarte zostaną już o 16:00, bo czeka nas aż 5 zespołów. Na rozgrzewkę Frost Commander. Warszawska młoda krew heavy-speed-power metalowa, stawiająca sobie za cel pobudzenie i wzmocnienie swoją twórczością lokalnego podziemia metalowego. Na drugi ogień pójdzie Lux Perpetua, która na sceny warszawską trafiła w 2010 roku, w swojej historii zaliczyli kilka pauz i wymian składu, ale trwają dzielnie, bo przecież Show must go on! Trzecim składem tego wieczora będzie Night Mistress, który zabierze nas w świat bardziej melodyjnego heavy/power metal. W 2010 wydali swoją pierwszą płytę, a już w marcu 2011 podpisali umowę z amerykańską wytwórnią Hell Rider Records na wydanie swojego debiutanckiego albumu w USA oraz Kanadzie. Oficjalnie The Back of Beyond ujrzała światło dzienne 29.04.2011 roku W lipcu 2012 zespół zarejestrował jeden ze swoich nowych utworów – Hand of God. Ma on zapowiadać nową płytę Night Mistress.
Tuż przed gwiazdą wieczoru wystąpi Dragon’s Eye zespół heavy/thrash metalowy założony w 1999 roku, który występował na licznych koncertach w Polsce i zagranicą między innymi z: Grave Digger, Sinner, Diamond Head, Kat, Hate, Darzamat, Tyr, Proletaryat, Riverside, Chainsaw, Witchking, Horrorscope, Arakain, Alastor, Master, Butelka, Corruption, Carnal, Testor, Pandemonium, Wojciech Hoffman i Drzewa, Closterkeller, Farben Lehre. 3 albumy na koncie plus 4 mniejsze produkcje – podsumowując: kawal dobrego grania z mocą bijąca ze sceny…
A na deser bądź główne danie – Turbo. Zespół, którego nie trzeba przedstawiać i, o którym można pisać bez końca. Ich pierwsza płyta „Dorosłe dzieci” wpisała się na zawsze w historię muzyki polskiej. W 1985 roku ukazał się drugi longplay zespołu „Smak Ciszy”. Zespół został zaproszony do występu na festiwalu „Rock Arena” z zespołem Kat oraz z zachodnimi gwiazdami: Hanoi Roks i Pretty Maids. W 1986 roku światło dzienne ujrzała płyta „Kawaleria szatana”, uważana przez krytyków i fanów za najważniejszą „heavy metalową” płytą lat 8.w Polsce – płyta, która stała się dla zespołu wielkim przełomem. Po jej wydaniu zespół uzyskał możliwość gry m.in. w Niemczech. Ich kariera trwa nieprzerwanie od lat 80-tych. Występowali m.in. na Festiwalu Jedynki Sopot 2005, wykonując z orkiestrą Wiesława Pieregorólki swój największy przebój „Dorosłe Dzieci”. W roku 2009 zespół wydał jeden z najlepszych w swojej historii krążek pt. „Strażnik Światła”. Płyta została znakomicie przyjęta przez krytykę jak i słuchaczy. Nominowana do nagrody Fryderyki za 2009 rok.
Jagórfest VIII: Turbo / Dragon’s Eye / Night Mistress / Lux Perpetua / Frost Commander
Turbo www.turbo.art.pl
Zespół powstał w styczniu 1980 roku w Poznaniu, założony przez basistę Henryka Tomczaka (wcześniej Stress i Heam). W czerwcu tego samego roku, we wrocławskim studiu radiowym został zarejestrowany debiutancki materiał w postaci pięciu utworów, z których dwa „W środku tej ciszy” oraz „Byłem z tobą tyle lat” ukazały się na pierwszym singlu zespołu.
Pod koniec 1980 roku Wojtka Sowulę zastąpił Piotr Krystek, z którym zrealizowano kolejną sesję nagraniową rejestrując utwory: „Śmiej się błaźnie”, „Fabryka keksów”, „Taka właśnie jest muzyka”, „Jeszcze jeden papieros”. Do Hoffmanna i Anioły dołączyli wówczas młodzi poznańscy muzycy: Grzegorz Kupczyk (voc.), Andrzej Łysów (git.) i Piotr Przybylski (bas). W 1983 r. Turbo nagrało swoją pierwszą płytę „Dorosłe dzieci”.
W 1985 roku ukazał się drugi longplay zespołu „Smak Ciszy”. Zespół został zaproszony do występu na festiwalu „Rock Arena” z zespołem Kat oraz z zachodnimi gwiazdami: Hanoi Roks i Pretty Maids. W 1986 roku światło dzienne ujrzała płyta „Kawaleria szatana”, uważana przez krytyków i fanów za najważniejszą „heavy metalową” płytą lat 80. w Polsce – płyta, która stała się dla zespołu wielkim przełomem. .
Ostry, oszalały thrash metal otworzył zespołowi drogę do podpisania kontraktu z niemiecką wytwórnią płytową Noise Records. Kontrakt przez polskie media określany „kontraktem stulecia”, doprowadził do wydania anglojęzycznej wersji płyty „Last Warrior”.
W 1990 na festiwalu w Jarocinie Turbo pojawiło się już jako kwartet (zespół opuścił wcześniej Grzegorz Kupczyk, a rolę wokalisty przejął Litza). W tym samym roku nakładem zachodniej wytwórni płytowej Music for Nation wyszła płyta „Dead end”. Jest to najcięższy materiał, jaki powstał w tamtych latach w Polsce.
Na zaproszenie TVP Turbo wystąpiło na festiwalu Jedynki Sopot 2005 wykonując z orkiestrą Wiesława Pieregorólki swój największy przebój „Dorosłe Dzieci”. W czerwcu 2007 roku do zespołu dołączył nowy wokalista Tomasz Struszczyk z łódzkiego zespołu Pathology. W tym właśnie składzie w roku 2009 zespół wydał swój najnowszy i zarazem jeden z najlepszych w swojej historii krążek pt. „Strażnik Światła”. Płyta została znakomicie przyjęta przez krytykę jak i słuchaczy. Nominowana do nagrody Fryderyki za 2009 rok. Rok 2010 to bardzo pracowity okres dla Turbo. Duża ilość koncertów i obchody trzydziestolecia uwieńczone wspaniałym koncertem 19 grudnia w poznańskim klubie blue Note. Na tym koncercie pojawili się wszyscy najważniejsi muzycy tworzący niegdyś historię grupy. W tej chwili Turbo jest w trakcie przygotowywania materiału na najnowszą płytę, która powinna ukazać się jeszcze pod koniec 2011 roku.
Dragon’s Eye www.dragonseye.pl
Dragon’s Eye to warszawski zespół heavy/thrash metalowy założony w 1999 roku. Zespół występował na licznych koncertach w Polsce i zagranicą między innymi z: Grave Digger, Sinner, Diamond Head, KAT, Hate, Darzamat, TYR, Proletaryat, Riverside, Chainsaw, Witchking, Horrorscope, Arakain, Alastor, Master, Butelka, Corruption, Carnal, Testor, Pandemonium, Wojciech Hoffman i Drzewa, Closterkeller, Farben Lehre. 3 albumy na koncie plus 4 mniejsze produkcje – podsumowując : kawal dobrego grania z mocą bijąca ze sceny…
Night Mistress www.facebook.com/nightmistressband
Grupa wykonująca melodyjny heavy/power metal. Zespół został założony w 2003 roku w Skarżysku-Kamiennej. Na przestrzeni lat skład ulegał zmianom. Obecnie Night Mistress tworzą: Krzysztof Sokołowski (wokal), Arkadiusz Cieśla (gitara), Robert Kazanowski (gitara), Artur Pochwała (bas) i Dominik Wójcik (perkusja). Pod koniec 2010 roku zespół zakończył rejestrowanie swojej pierwszej płyty długogrającej. Nagrania odbyły się w skarżyskim JR Studio. Na The Back of Beyond znajduje się 9 utworów z anglojęzycznymi tekstami.
Jeszcze przed zakończeniem nagrań, we wrześniu 2010, jeden z zarejestrowanych wówczas utworów: Children of Fire znalazł się na kompilacji amerykańskiej wytwórni 272 Records zatytułowanej Kill City vol. 26. Otwiera on wspomnianą składankę a także jest singlem, który ją promuje.
W marcu 2011 Night Mistress podpisali umowę z amerykańską wytwórnią Hell Rider Records na wydanie swojego debiutanckiego albumu w USA oraz Kanadzie. Oficjalnie The Back of Beyond ujrzała światło dzienne 29.04.2011 roku W lipcu 2012 zespół zarejestrował jeden ze swoich nowych utworów – Hand of God. Ma on zapowiadać nową płytę Night Mistress.
Zespół znany jest też pod nazwa „Nocny Kochanek” za sprawa sporadycznych udziałów w nagrywaniu kawałków dla popularnego „serialu animowanego” „Kapitan Bomba”.
Lux Perpetua www.luxperpetua.net
Początków zespołu należy szukać w 2004 roku, w Podkowie Leśnej, kiedy to Kaplic stworzył kilka kompozycji – bardzo ambitnych i nowatorskich, a jednocześnie utrzymane w powermetalowym klimacie. Wkrótce zaprosił on do współpracy trójkę swoich przyjaciół- Drakena, Martineza i Tommego, po czym założyli razem zespół Sentinel. Na regularne granie prób trzeba było jednak poczekać aż do 2007 roku. Zespół przez dłuższy czas poszukiwał wokalu z charakterem, który dopełniłby muzykę, jednak po kilku wspólnych próbach jego działalność została zawieszona na czas nieokreślony. Cała czwórka poprzysięgła sobie, że nie poddadzą się i jeśli tylko będzie okazja – powrócą do ogrywania utworów w pełnym składzie. Przełom przyniósł rok 2009. W listopadzie Kaplic poznał Kosę i z ich inicjatywy został założony nowy zespół, do wspólnej gry zaproszeni zostali członkowie Sentinela, brakowało jedynie wokalu. Po kilku wspólnych próbach Kosa zwerbował Dzidka z warszawskiego zespołu Morhana. Nazwa kapeli – Lux Perpetua, wyklarowała się po burzliwych dyskusjach, powstało logo, strona, a cały skład w pocie czoła pracował przez całą zimę nad aranżacjami. 19 maja 2010 roku zespół zadebiutował na scenie w warszawskim klubie Harenda, prezentując 6 utworów szerszej publiczności. Po kilku koncertach, drogi z Dzidkiem się rozeszły i zespół pozostał znowu bez wokalisty. Po dłuższym czasie poszukiwań, do kapeli dołączył Jagór, jednak po kilku koncertach i 6 miesiącach współpracy – na nowo należało znaleźć wokalistę. W międzyczasie – Draken zdecydował, że niestety nie będzie kontynuował współpracy. Minął następny rok; przewinęło się kilku wokalistów, z którymi band nie zagrał koncertu, ale którym dziękuje za współpracę (dzięki, Wiktor & Zbyszek!). W 2012 roku, zespół zdecydował, że tymczasowo rezygnuje z klawiszy i „przenosi” Martineza na wokal.
Frost Commander www.myspace.com/frostcommander
Młoda warszawska uderzeniowa formacja heavy-speed-power metalowa, stawiająca sobie za cel pobudzenie i wzmocnienie swoją twórczością lokalnego podziemia metalowego ( lub jak kto woli – w perspektywie czasu rzucenie świata na kolana )
Źródło: Klub Progresja