Michał Barański, zdobywca jazzowego Fryderyka w 2023 roku za album „Masovian Mantra”, powraca z nowym singlem Grochów Kibbutz. Utwór ten jest nie tylko kontynuacją muzycznych poszukiwań Barańskiego, ale również hołdem dla historycznego miejsca – przedwojennego żydowskiego kibucu na warszawskim Grochowie.
Barański, pasjonat historii i mieszkaniec Grochowa od 14 lat, odkrył zapomnianą opowieść o kibucu, który był schronieniem dla uchodźców w czasach Holokaustu. Fascynacja tą historią zainspirowała go do napisania utworu, będącego mostem między przeszłością a współczesnością.
W realizacji projektu Barański współpracował z izraelskim muzykiem Shacharem Elnatanem, którego gra na arabskim instrumencie oud wpłynęła na ostateczny kształt kompozycji. Grochów Kibbutz to fusion różnych tradycji muzycznych – od polskiej muzyki ludowej, przez klezmerską melodykę, po arabskie i indyjskie rytmiki. Barański podkreśla, że w utworze można usłyszeć inspiracje melodyką z okolic Opatowa, gdzie przed wojną mieszkała znacząca społeczność żydowska.
Nagranie odbyło się w małej sali na Grochowie, co nadaje projektowi dodatkowy wymiar symboliczny. Klip do utworu został zrealizowany na osiedlu Ostrobramska, w miejscu, gdzie pionierzy kibucu uprawiali zboże, co dodatkowo wzmacnia przesłanie utworu.
Shachar Elnatan, w swojej wypowiedzi, podkreśla, że utwór jest symbolem pojednania i radzenia sobie z trudną przeszłością. Artysta z Izraela zauważa, że współpraca nad tym projektem jest metaforą pracy nad uznaniem i przetworzeniem bolesnej historii w coś nowego i pięknego, co jest istotą jazzu.
Grochów Kibbutz Barańskiego i Elnatana to nie tylko muzyczne dzieło, ale też przesłanie o nadziei, pojednaniu i wspólnym patrzeniu w przyszłość. To zaproszenie do wspólnego doświadczania historii poprzez uniwersalny język muzyki, który przekracza granice i łączy ludzi.