Od 29.06.2019 w Muzeum Miasta Gdyni zaprezentowana zostanie niezwykła ekspozycja poświęcona fenomenowi GSA (skrót rozwijany jako Gdyńska lub Gdańska Scena Alternatywna), podczas której zostaną po raz pierwszy upublicznione nieznane archiwa wideo/foto/audio takich zespołów jak Bielizna, Pancerne Rowery, Marylin Monroe, No Limits, Meva, Apteka, Hektor, Albatros jak i materiały z bogatego archiwum Młodzieżowego Centrum Kultury (festiwale Nowa Scena, koncerty w klubach Łajba, Kolejarz, Remus, Teatr Ekspresji). GSA była ruchem nieuznającym granic stylistycznych, generującym nową jakość w latach 80-tych ubiegłego wieku.
GSA jest do dziś symbolem poszukiwań, wolności i świeżości. Muzycy z portowego miasta szukali nowych form wyrazu, malarze oraz poeci przekraczali granice słów oraz obrazów. Łączyły ich nieustanne poszukiwania przekazu – zindywidualizowanej wiadomości skierowanej do społeczeństwa, zaszyfrowanej w tworzonych przez nich dziełach.
Trójmiejscy muzycy eksperymentowali, wprowadzali do swych utworów nietypowe rozwiązania: improwizacje, transowe brzmienia. Konsekwentnie utrzymywali pozycję niezależną wobec otaczającego ich systemu. Fenomen sceny współtworzyli oprócz muzyków także artyści i poeci. Ważne było bowiem nie tyle medium, co przekaz: pragnienie wolności, zmiana, która miała zastąpić rutynę.
Wystawa Muzeum Miasta Gdyni będzie przedstawiać początki działalności sceny, z której to do kanonu współczesnej sztuki przeszli tacy artyści jak: Szczepan Szprada (grupa Po Prostu), Jędrzej Kodymowski (Apteka), Jarek Janiszewski (Bielizna), Roman Sebastyański (Pancerne Rowery), czy artyści plastycy: Borys Czernichowski, Jacek Staniszewski i Marek Rogulski. Odbiorcy poznają genezę ruchu oraz jego drogę ku szerszej świadomości wśród mieszkańców PRL-u.
Narracja wystawy będzie prowadzona za pomocą kluczowych wydarzeń oraz dzieł związanych z Gdyńską Sceną Alternatywną, począwszy od połowy lat 70-tych ubiegłego wieku aż do 1989 roku oraz pamiętnej sesji nagraniowej w Radio Gdańsk, która zaowocowała kanoniczną dla popkultury składanką muzyczną „Gdynia”.
Nie bez powodu ta scena powstała w Gdyni. Inspiracja architekturą, życiem w mieście z morza i marzeń, bliskość morza i lasów, kontakt z marynarzami – to wszystko złożyło się na warunki idealne do powstania nowatorskich, wyprzedzających swoje czasy zespołów i kolektywów artystycznych, które dosłownie żyły Gdynią.
Ekspozycja pokaże Gdynię sprzed ponad trzydziestu lat w zupełnie innym świetle. Nieznane fotografie, filmy oraz dokumenty zabiorą odbiorcę w analogową rzeczywistość schyłku lat 80-tych ubiegłego wieku, która dzięki muzyce oraz twórcom ówczesnej sztuki była kolorową ostoją wolności i indywidualizmu. Fascynująca muzyka, moda, obrazy oraz historie nieszablonowych twórców stanowią bramę do innego, pełnego nut i innowacyjnych wizji świata.