Greg Osby & Florian Arbenz – „Reflections of the Eternal Lines”

„Reflections of the Eternal Lines” to płyta dokumentująca przenikanie się przez siebie sztuk pięknych. Malarstwo nie od dziś stanowi inspirację dla muzyki i tak jest i w tym przypadku. Twórczość Stephana Spichera okazała się na tyle sugestywna, że nagrania dokonano w jego studiu, podczas gdy on sam malował. Efektem tej współpracy jest siedem utworów, które tak różnią się charakterem, brzmieniem i sposobem wykonania, że słuchacz może odnieść wrażenie chodzenia po galerii, gdzie ogląda siedem różnych obrazów.

Autorami tego całego zamieszania jest legendarny amerykański saksofonista Greg Osby oraz szwajcarski perkusista Florian Arbenz. Szukaliśmy komunikacji i interakcji pomiędzy naszymi partiami, jednocześnie pozostawiając sobie dużo wolności, ale również inspirując siebie nawzajem – mówią artyści. Nie trudno sobie wyobrazić jak bardzo ambitne postawili przed sobą zadanie. Duety saksofonu z perkusją są niezwykle rzadkie i podjąć się ich mogą muzycy nie tylko biegli technicznie, co przede wszystkim obdarzeni przebogatą muzyczną wyobraźnią.

Jak to często w malarstwie bywa, tak i na tej płycie, podstawą formotwórczą okazała się kolorystyka. Artyści nieustannie poszukują nowych współbrzmień, które w zestawieniu z linearną koncepcją gry na perkusji i melodyczną ruchliwością saksofonu dają nadspodziewanie intrygującą muzyczną materię. Często wymieniają się rolami i kiedy Greg Osby coraz bardziej zamienia melodię w treść rytmiczną, Florian Arbenz przejmuje inicjatywę i to on staje się melodycznym dawcą. Brzmienie uzupełniają takie instrumenty perkusyjne jak m.in. kalimba i balijski gong, dodając nagraniu mistycyzmu i tajemniczości.

„Reflections of the Eternal Lines” to płyta unikatowa, gdzie harmonia w dużym stopniu jest rezultatem przecięcia się polifonicznie prowadzonych głosów, podobnie jak czerwone i czarne linie na rysunku Spichera (okładka płyty). Rzadko zdarza się, aby emocjonalizm tak jednolicie spajał się z odgórnie przyjętą ideą, a nastrojowość z precyzyjną logiką budowy. A wszystko to w wyjątkowo skąpej obsadzie wykonawczej na saksofon i perkusję. Pozostaje pytanie, czy jest to tylko jednorazowy projekt, czy początek szeroko zakrojonej współpracy? Obaj muzycy są na tyle płodnymi artystami, że nikogo nie zdziwiłoby, aby w przyszłości nagrali oni kolejną płytę w podobnym formacie inspirowaną malarstwem innego artysty. Osobiści bardzo bym sobie tego życzył.

1. Wooden Lines 2. Chant 3. Truth 4. Homenaje 5. Groove Conductor 6. The Passage of Light 7. Please Stand By SKŁAD: Greg Osby – saksofon sopranowy i altowy; Florian Arbenz – instr. perkusyjne; Stepchan Spicher – wizualizacje WYDANIE: Inner Circle Music, Wrzesień 2020
Koncept
9
Wykonanie
8.2
Produkcja
8.1
OCENA CZYTELNIKÓW2 Votes
9.5
8.4
OCENA