Girls In Airports – Dive

Girls in Airports to duński zespół z Kopenhagi, który dorobił się własnego, rozpoznawalnego brzmienia gwarantującego mu uznanie słuchaczy już na kilku kontynentach. „Dive” to szósta płyta w ich dorobku konsekwentnie eksplorująca przestrzeń jazzu, afro, indie, krautrocka i popu. Kwintet niespodziewanie zakończył kontrakt z uznaną brytyjską oficyną Edition Records i swoje najnowsze wydawnictwo nagrał w swoim rodzinnym mieście. Czy zmiana wydawcy znacząco wpłynęła na ich styl?

Duński kwintet jest niebywale konsekwentny na swej muzycznej drodze. Ciągle ewoluuje, ale w określonych przez siebie granicach. Girls in Airports mają zdolność łączenia stricte psychodelicznych tematów z niemal pastoralną warstwą harmoniczną. Taką atmosferę tworzą chociażby liczne partie fletu, jak w Collision i Waving Leaves. Szczególnie ważną rolę w ich muzyce odgrywa polifonia, aczkolwiek poszczególne melodie zapętlają się na zasadzie znacznie bliższej jazzowej improwizacji niż bachowskiej fugi. W końcu kolorystyka brzmienie całego zespołu, która nieraz przywołuje na myśl elektryczne lata 80. (Broke) jest najlepszym wyznacznikiem jakości całego nagrania.

„Dive” jest płytą spójną stylistycznie i dojrzałą, potrafiącą wydobyć z zespołu ich największe atuty. Znajdziemy tam idealny balans pomiędzy subtelnością melodii i zadziornością partii solowych saksofonu czy klarnetu. Narracja jest płynna, pełna niuansów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Wymaga skupienia, a jednocześnie odpręża. Znajdzie się tam miejsce na nordycki liryzm i brazylijskie rytmy. Jest odpowiednikiem koncepcji yin i yang, gdzie każdy element muzycznej konstrukcji zawiera pierwiastek swojego przeciwieństwa.

 

1. Suncry 2. Collision 3. Weaver 4. Outside Looking In 5. Waving Leaves 6. Stonehouse 7. Icicle 8. Lin 9. Broke 10. Rold Skov 11 Anima SKŁAD: Martin Stender - saksofon, flet; Lars Greve - saksofon, klarnet; Mathias Holm - keyboards; Victor Dybbroe - inst. perkusyjne WYDANIE: Mawi Music/Sony Music Denmark, Listopad 2020
Koncept
8.5
Wykonanie
8.2
Produkcja
7.7
OCENA CZYTELNIKÓW0 Votes
0
8.1
OCENA