Toruń Blues Meeting tuż tuż

Toruń Blues Meeting tuż tuż

Toruń Blues Meeting to wyjątkowy festiwal muzyki bluesowej, znany głównie ze wspaniałej atmosfery, która przypomina coroczne spotkania przyjaciół. Festiwal odbywa się zawsze w przedostatni weekend listopada. Niezmiennie od lat do toruńskiej „Od Nowy” zjeżdżają w tym czasie fani tej muzyki z całego kraju. Festiwal trwa dwa dni, chociaż zdarzały się w historii imprezy 3-dniowe.

Festiwal nie jest konkursem. Uczestnicy nie otrzymują nagród. Dzięki temu nie występuje niezdrowa atmosfera „sportowej” rywalizacji. Jedyną nagrodą dla wykonawców są brawa publiczności zgromadzonej w klubie. Ideą festiwalu jest prezentacja różnych form i stylów bluesa oraz połączenie młodości z doświadczeniem. Na scenie „Od Nowy” pojawiają się wykonawcy reprezentujący bluesa elektrycznego i akustycznego, boogie, jump, west coast, blues-rocka, country bluesa i oczywiście nieśmiertelnego bluesa chicagowskiego. Bywalcy festiwalu mogą podziwiać zespoły, duety i solistów, weteranów i młodych adeptów bluesowej sztuki, którzy mają okazję  wystąpić przed szerszą publicznością, u boku swoich starszych kolegów „po fachu”.

Na deskach „Od Nowy” występowali już tacy artyści, jak: Tadeusz Nalepa, Irek Dudek, Dżem, Nocna Zmiana Bluesa, Martyna Jakubowicz, Easy Rider, Kasa Chorych, Mira Kubasińska, Gang Olsena, Jan „Kyks” Skrzek, Obstawa Prezydenta, Blues Flowers, After Blues, Boogie Boys, bluesmani z USA – Johny Winter, Stan Skibby, Mud Morgenfield, Keith Dunn, Carlos Johnson, John „Broadway” Tucker, Michael Roach, Guitar Crusher, Earl Green, Eric Sardinas oraz wykonawcy z Wielkiej Brytanii, Holandii, Japonii, Indonezji, Niemiec, Szwecji, Włoch, Węgier, Czech, Słowacji, Litwy, Białorusi, a nawet z dalekiej Australii.

Od samego początku rolę gospodarza festiwalu pełni Maurycy – szef klubu „Od Nowa” i lider toruńskiej grupy Tortilla (dawniej Tortilla Flat).

Co roku bluesmani i bluesfani dają świadectwo kondycji bluesa w Polsce. Przez dwa wieczory na scenie można zobaczyć kilkanaście zespołów. Każdego roku w festiwalowych koncertach bierze udział około 1.500 osób.

Atmosfera legendarnego już klubu „Od Nowa” sprawia, że koncerty są wyjątkowo gorące i niepowtarzalne. Niezwykły klimat festiwalu tworzą jego wierni sympatycy, którzy cyklicznie przyjeżdżają na toruńską imprezę.

Tradycją  Toruń  Blues  Meeting  są  nocne jam sessions na małej scenie klubu. Biorą  w nich udział  muzycy z  różnych formacji,  a  często również „przedstawiciele” publiczności. Nigdy nie wiadomo, kto z kim zagra. Gorące jamy trwają do białego rana, a rekordowy zakończył się w pewną listopadową niedzielę o 12 w południe!

Ten festiwal to spotkanie kilku pokoleń, dla których najważniejszy jest blues.

Źródło: mat. pras.