Wojtek Mazolewski Quintet – Polka

★★★★★★★★☆☆

1. Roma 2. Grochów 3. Heart-Shaped Box 4. Punk-T Gdańsk 5. Polka 6. Bombtrack 7. Paris 8. Berlin 9. Sunday 10. Bangkok 11. Kraków 12. Get Free 13. Roma II

SKŁAD: Wojtek Mazolewski – kontrabas, Oskar Török – trąbka, Marek Pospieszalski – saksofon, Joanna Duda – fortepian, Qba Janicki, Michał Bryndal – perkusja, Sara Brylewska – śpiew

PRODUKCJA: Wojtek Mazolewski Quintet

WYDANIE: Listopad 2014 – Agora SA

www.mazolewski.com

Biorąc na ogół, nowa płyta kwintetu Wojtka Mazolewskiego to malowniczy obraz kobiety – Polki – jako uosobienia piękna, odwagi i pasji. „Polka” to wyraz żywych uczuć i namiętności, postać pojęta niezmiernie głęboko i poprzez dźwięk wyśmienicie przedstawiona. Jest „ona” na wskroś kobietą, przechodzi przez wszystkie stany duszy i we wszystkich ma właściwy wyraz, odpowiedni swojemu wychowaniu i doświadczeniu. Jest „ona” kobietą swego czasu, epoki kobiety bawiącej się życiem. 

Na płycie Mazolewskiego Polka podróżuje, do Rzymu, Gdańska, Krakowa, Berlina, Paryża, a nawet Bangkoku. Jeśli chodzi o zewnętrzną formę poszczególnych utworów, to brak jest tam jakichś elementów narodowych, na co wskazywałyby niektóre jej tytuły. Nie to było zamysłem kompozytora. Mazolewskiemu chodziło raczej o wyrażenie nastroju tytułowej Polki podczas tych podróży. Artysta oddaje to głównie poprzez łagodny krój melodii, refleksyjne natężenie dźwięków, bez żadnej przesady w zgrzytach rozdźwięczanej harmonii i hałaśliwej instrumentacji. Wyjątkiem jest Bombtrack, słynny przebój kultowej grupy Rage Against The Machine, utwór zadziorny, niepokorny, a wręcz napastliwy. Kwintet sięga również po kompozycję Nirvany pod tytułem Heart – Shaped Box. Tu Polka jawi się poważnie i enigmatycznie, co doskonale wyrażone jest poprzez staranną aranżację tego utworu. Coverem jest również pierwszy singiel promujący płytę pt. Get Free autorstwa projektu Major Lazer. Utwór doskonale zinstrumentowany, bez technicznych fajerwerków, ale za to zwyczajnie przebojowy. Dzięki analogowemu nagraniu tej płyty brzmienie jej jest wyjątkowo naturalne i nadzwyczaj przyjazne w odsłuchu.

Źródło zdjęcia

Ta owa przebojowość to już sztandarowy „efekt uboczny” w twórczości Wojtka Mazolewskiego. To jeden z tych niewielu jazzowych artystów, którzy gatunek ten wprowadzili do mainstreamowych rozgłośni radiowych i na ekrany telewizji. Muzyka WMQ to nie jest hermetyczny twór przeznaczony dla jazzowych purystów, ale produkt skierowany do młodego pokolenia, które od jazzu oczekuje znacznie więcej niż nawet najbardziej kompleksowych i wyrafinowanych struktur. Mazolewski doskonale zdaje sobie sprawę, w jakich czasach i dla jakiej publiczności przyszło mu tworzyć oraz świadom jest muzycznych trendów, które bez oporów wykorzystuje w swej twórczości.

To muzyka, która porusza słuchacza dosłownie i w przenośni. Słuchając płyty, możemy tańczyć, skakać, pląsać, a może i płakać? Pod względem bogactwa i oryginalności melodii WMQ jest nieporównywalny. Na uwagę zasługują zwłaszcza wyjątkowo bujnie rozwinięte melodycznie improwizowane partie Oskara Töröka na trąbce. W instrumentacji zespół posługuje się sprawdzonymi i prostymi środkami, stawiając na jasność i klarowność przekazu bez żadnego patosu i wszelkiej napuszoności. 

Płytę tę można polubić już od pierwszych minut, jednych poruszy buńczucznością rytmu (Punk-T Gdańsk), a innych wzruszy tkliwą balladą (Bangkok). Muzyka na tej płycie to nie tylko poryw wyobraźni w szeroko zatoczonych frazesach, to nie tylko rozmach temperamentu w tanecznych rytmach, ale też i pieśń serca. Czyż nie taka jest Polka i czyż nie za to ją kochamy?

WOJTEK MAZOLEWSKI QUINTET – PARIS