★★★★★★★★✭☆ |
1. Fast Future 2. Tension 3. Szkic 4. Long Way Home: Intro 5. Long Way Home 6. Another Dimension 7. Rising 8. Distorting Mirror 9. Outro
SKŁAD: Dawid Kostka – gitary; Damian Kostka – kontrabas; Mateusz Brzostowski – perkusja; Gościnnie: Maciej Kociński – saksofony; Paweł Kaczmarczyk – fortepian
WYDAWCA: SJRecords 2018
Poznań w natarciu! Pochodzący stamtąd gitarzysta Dawid Kostka wraz ze swoim trio i zaproszonymi gośćmi wydaje płytę „Progression”, która naprawdę robi wrażenie! Artysta ten znany jest z formacji Global Schwung Quintet oraz płyty „Live at Aquanet Jazz Festival 2016” nagranej wspólnie z legendą amerykańskiej sceny jazzowej – saksofonistą Chico Freemanem. Na najnowszym wydawnictwie serwuje nam wyłącznie swoje autorskie kompozycje, gdzie jednolitość jego stylu wydaje się znacznie bardziej uchwytna. W mainstreamowej otoczce kryje się bowiem wyraźnie więcej, niż można by przypuszczać.
źródło zdjęcia |
„Progression” to nagranie wyjątkowo przystępne. Dawid Kostka świadomy tego, że ciągła gitarowa narracja może zwyczajnie nużyć, zaprosił na płytę pianistę Pawła Kaczmarczyka i saksofonistę Macieja Kocińskiego. Zabieg ten pozwala mu na wyniosłą „sztukę milczenia” i uzupełnianie niektórych kompozycji o stylowe solo, albo ultra precyzyjne unisono z saksofonem. Nie przeszkadza to mu bynajmniej na pokazanie pełni swoich umiejętności, bo ostatecznie „Progression” to płyta gitarowa – z pulsującą dzikością partii tego instrumentu, a jednocześnie elegancją i gracją. Korzystając ze sprawdzonych jazzowych technik kompozytorskich, Dawid Kostka wykorzystuje w nich tematy i aranżacje niekoniecznie kojarzące się z idiomem jazzu, ale za to łatwo pozwalające na łączność ze słuchaczem o bardziej uniwersalnych muzycznych upodobaniach. Long Way Home na ten przykład jest zarazem chwytliwy i na swój sposób przebojowy, a przepuszczony przez filtr genialnych kompozytorsko-wykonawczych umiejętności, atrakcyjny także dla jazzowego wyjadacza. Spragnieni gitarowej wirtuozerii znajdą natomiast upojenie w Tension, lirycznych uniesień w utworze Szkic, a zwolennicy wartkiej muzycznej akcji, w doskonale zaaranżowanym Distorting Mirror.
Nagrań dokonano w studiu Monochrom w Gniewoszowie, co już samo w sobie świadczy o jakości tej produkcji, a jeśli dodamy do tego wydawcę SJRecords, to „Progression” jawi się jako wynik długotrwałej i przemyślanej pracy od samego źródła w głowie Dawida Kostki, aż po efekt końcowy w postaci tej szczerej, pełnej krystalicznie czystej inwencji i wtopionej we współczesną fakturę i harmonię muzyki.