Ulf Johansson Werre Trio – Two Hearts

Charyzmatyczny szwedzki multiinstrumentalista Ulf Johansson Werre posiada tytuł doctora honoris causa, którego otrzymał za osiągnięcia w zakresie muzyki i medycyny. Jego badania nad oddziaływaniem poszczególnych gatunków muzyki na ludzki mózg przekładają się bezpośrednio na jego grę. Szwed dokładnie wie w jaką nutę uderzyć, aby wywołać u nas te jak najbardziej pozytywne emocje. Biorąc na warsztat polskie i szwedzkie melodie ludowe, artysta-naukowiec udowadnia, że jego teorie przekładają się na praktykę, czego najlepszym przykładem jest płyta „Two Hearts” będąca zapisem koncertu, który odbył się 6 września 2019 roku w ramach 4. edycji Love Polish Jazz Festival w Tomaszowie Mazowieckim. Pianiście towarzyszyli Zbigniew Wrombel na kontrabasie oraz Wojciech Lubczyński na perkusji.

Kiedy słuchałem przesłanych mi polskich melodii, poczułem że odzwierciedlają one ciepło (…). Znalazłem w nich czarującą słowiańską melancholię, która doskonale łączy się ze szwedzką muzyką ludową, mimo pewnych różnic w warstwie harmonicznej. To połączenie zainspirowało mnie do przygotowania jazzowych aranżacji specjalnie na ten festiwalowy koncert. – mówi Ulf Johanssonn Werre. Słowa te idealnie przedstawiają intencje artysty, które realizuje perfekcyjnie. W muzyce słyszymy radość i swobodę, a polskie i szwedzkie melodie zagrane są z polotem i rozmachem okraszonym sporą dawką fortepianowej wirtuozerii.

Jak przyznaje sam pianista, folklor obu krajów różni się w warstwie harmonicznej, ale to właśnie w tych antagonizmach kryje się siła całego projektu. Majorowe polskie melodie przeplatają się z minorowymi szwedzkimi. Kontrast sprzyja kreacji, a sama praca tematyczna zrealizowana jest znakomicie. Zachowana jest także jednolitość stylistyczna, ujmująca w swą dyscyplinę nawet tak odmienne w swym charakterze interpretacje jak Dwa serduszka, cztery oczy (tango) i Cyt, Cyt (blues). Techniczno-formalna poprawność wyśmienicie oddaje specyficzny nastrój tego nagrania.

„Two Hearts” słucha się rewelacyjnie, jest to muzyka ponad podziałami szukająca cech wspólnych pomiędzy – zdawałoby się – tak odległymi folklorami jak polski i szwedzki. Ulf Johansson Werre udowadnia nam, że odsłaniając się na to co nowe, jesteśmy w stanie wzmocnić nasze rodzime wartości.

1. Cyraneczka 2. Ack Värmeland, du sköna 3. Cyt, Cyt 4. Jag Vet En Dejlig Rosa 5. W moim ogródeczku 6. Polska Efter Höök-olle 7. Dwa serduszka, cztery oczy 8. Visa Fran Utanmyra 9. Wyszłabym za dziada 10. Lapp-Nils Polska SKŁAD: Ulf Johansson Werre - fortepian, puzon (2, 3), śpiew (10); Zbigniew Wrombel (kontrabas); Wojciech Lubczyński (perkusja) WYDANIE: For Tune, 25 czerwiec 2020
Koncept
8.2
Wykonanie
8.6
Produkcja
7.9
OCENA CZYTELNIKÓW3 Votes
5.7
8.2
OCENA