Quadrophenia Pete’a Townshenda, czyli nowa jakość opery rockowej

70-letni legendarny artysta Pete Townshend stworzył „klasyczną” wersję jednego z najbardziej znanych albumów zespołu  The Who – „Quadrophenia” – na orkiestrę symfoniczną, głos operowy i chór. 

Nowa, symfoniczna wersja albumu „Quadrophenia”, pierwotnie wydanego przez zespół  The Who w 1973 r., została zorkiestrowana przez profesjonalną kompozytorkę, aranżerkę, autorkę  piosenek i wreszcie piosenkarkę  Rachel Fuller, prywatnie partnerkę Pete‘a Townshenda. 

Album został nagrany dla wytwórni Deutsche Grammophon, a koncertowa premiera dzieła w wykonaniu Royal Philharmonic Orchestra oraz  London Oriana Choir będzie miała miejsce latem w Royal Albert Hall. Projekt zapisuje najnowszy rozdział w trwającej całe życie kampanii  Townshenda mającej na celu zerwanie ze stereotypem 3-minutowej piosenki popularnej i wprowadzenie muzyki rockowej na wyższy artystyczny poziom. Już w latach 60.  Townshend zdefiniował ideę „opery rockowej“ („Tommy”), a „Quadrophenia” stanowi kolejny etap tego procesu.

Wymyślona i napisana przez Townshenda w 1973 „Quadrophenia” doczekała  się wersji filmowej, a następnie teatralnej, była też w całości wykonywana podczas ostatnich tras koncertowych zespołu The Who. Przez ostatnie trzy lata Townshend pracował bardzo intensywnie z Rachel Fuller nad zupełnie nowymi aranżacjami tego dzieła na orkiestrę, solistów i chór. 

To nowe wcielenie klasycznej opery rockowej zostało nagrane we wrześniu 2014 w legendarnych londyńskich Air Studios, a wykonawcami byli: Royal Philharmonic Orchestra pod dyrekcją  Roberta Zieglera, popularny brytyjski tenor Alfie Boe oraz grający na elektrycznej gitarze i pojawiający się także w partiach wokalnych sam  Townshend.  Townshend ponownie wystąpi podczas światowej premiery swojego dzieła na żywo w Royal Albert Hall w Londynie,  5 lipca 2015 razem z RPO, Zieglerem, Boe’em i innymi zaproszonymi gwiazdami. 

Wielki gwiazdor rocka rozpoczyna tym projektem prace nad zaaranżowaniem na orkiestrę całej swojej muzyki, z myślą o przyszłych pokoleniach.  

Rachel Fuller, która przyszła na świat w roku wydania albumu „Quadrophenia”, przyznaje, że zetknęła się z albumem zespołu The Who dopiero sporo lat po spotkaniu Townshenda w nagraniowym studio w Londynie, podczas prób do trasy koncertowej zespołu The Who w 1996 r., kiedy pracowała z Ute Lemper.

Zakochałam się w tej muzyce od momentu, kiedy ją po raz pierwszy usłyszałam 10 lat temu. Zorkiestrowałam ten utwór z miłości do Pete’a. Ta praca  była czystą przyjemnością, ponieważ dzieło jest bardzo orkiestrowe z natury, nawet w wersji rockowej, więc aranżacja orkiestrowa była łatwa. Starałam się zachować bardzo wiernie oryginalny zamysł kompozytora, ponieważ to on jest tu najważniejszy i chciałam uszanować jego pracę.

Alfie Boe, który śpiewa partie pierwotnie wykonywane przez Rogera Daltreya, urodził się również w 1973 roku, ale słuchał albumu „Quadrophenia” przez wiele lat. Mam ten album we krwi. Wychowałem się na muzyce rockowej i zawsze fantazjowałem, że zostanę śpiewakiem rockowym, zanim otrzymałem wykształcenie operowe. Zawsze wydawało mi się, że śpiewak operowy może sprawdzić się w tego typu repertuarze. To trudniejsze do śpiewania od opery, ale bardzo emocjonujące. Muzyka jest pełna emocji, pozytywnych uczuć i siły, można ją porównać z symfoniami  Beethovena czy Mozarta.

Dyrygent Robert Ziegler wspomina, jak słuchał zespołu The Who, kiedy był nastolatkiem w Los Angeles, potem spotkał Townshenda podczas pracy nad dokumentalną audycją radiową o producencie filmowym Kenie Russellu, który reżyserował film oparty na operze Tommy. To bardzo ciekawe doświadczenie, kiedy orkiestra występuje z muzykami rockowymi o tak odmiennych doświadczeniach i kiedy ludzie reprezentujący szczyty umiejętności w swoich gatunkach sztuki spotykają się, aby razem muzykować, wszyscy są szczęśliwi.

Komentując „wiodącą“ rolę Alfiego Boego, Townshend mówi: Alfie jest prawdziwą gwiazdą, podczas występu daje z siebie wszystko. Nigdy nie myślałem, że usłyszę moje piosenki w wykonaniu klasycznego tenora, ale dzięki Alfiemu stało się to faktem. Jest on też bardzo zabawnym człowiekiem, a przy tym bardzo przystojnym, dziewczęta go lubią. Nie mogę się doczekać, kiedy razem wystąpimy na scenie. Będę próbował zepchnąć go do orkiestrowego kanału…

Spis utworów:

1. I Am The Sea

2. The Real Me

3. Quadrophenia

4.  Cut My Hair

5. The Punk And The Godfather

6.  I´m One

7. The Dirty Jobs

8. Helpless Dancer

9. Is It In My Head?

10. I´ve Had Enough

11. 5:15

12. Sea And Sand

13. Drowned

14. Bell Boy

15. Doctor Jimmy

16. The Rock

17. Love Reign O´er Me

Alfie Boe – Jimmy (vocals on tracks 2, 4-15, 17)

Pete Townshend – Godfather (vocals on track 5, guitar on tracks 6, 13)

Billy Idol – Ace Face/Bell Boy (vocals on tracks 4, 10, 12, 14)

Phil Daniels – Dad (vocals on tracks 7, 8)

London Oriana Choir

Dominic Peckham, Choirmaster

Royal Philharmonic Orchestra

Conducted by Robert Ziegler

Orchestrated by Rachel Fuller, except tracks 7, 9 and 12 – orchestrated by Martin Batchelar

Źródło: Universal Music Polska

PETE TOWNSHED – CLASSIC QUADROPHENIA (TEASER)