Music, War and Love, czyli polsko-amerykańska produkcja

W Krakowie trwają zdjęcia do filmu Marthy Coolidge – „Music, War and Love”. Akcja filmu w międzynarodowej obsadzie: Adelaide Clemens („Wielki Gatsby”), Connie Nielsen (’Gladiator’), Toby Sebastian (’Gra o tron’) oraz Stellan Skarsgård (’Nimfomanka’) rozpoczyna się w przedwojennej Polsce, a kończy niemal 20 lat później w Nowym Jorku. Zdjęcia w stolicy Małopolski potrwają do 23 grudnia.

„Music, War and Love” to opowieść o wielkiej romantycznej miłości, o przyjaźni na całe życie, o mocy drzemiącej w sztuce – zwłaszcza w muzyce, potrafiącej zbliżyć do siebie ludzi różniących się pochodzeniem, religią czy kulturą, w której zostali wychowani. Akcja „Music, War and Love” rozpoczyna się w 1931 roku w tętniącej wówczas życiem wielokulturowej Łodzi. Następnie przenosi się do Niemiec i Londynu, by znaleźć swój finał w 1949 roku w Nowym Yorku. Główni bohaterowie filmu to obdarzony pięknym głosem Robert Pułaski oraz uzdolniona skrzypaczka Rachel Rubin, a ich losy są inspirowane życiorysami Polaków z okresu lat 30. i 40. Wojna boleśnie doświadczy i rozdzieli bohaterów, ale los da im drugą szansę… 

W obsadzie „Music, War and Love” znaleźli się aktorzy z Ameryki, Australii, Anglii oraz z Polski. W dwóch głównych rolach żeńskich wystąpią: Adelaide Clemens (’Wielki Gatsby’) jako Rachel oraz Connie Nielsen (’Gladiator’) jako Lena; w rolę Roberta wcieli się Leo Suter, młodego Roberta zagra Toby Sebastian znany m.in. z serialu „Gra o tron”, a w jednej z wiodących ról męskich wystąpi Stellan Skarsgård (’Nimfomanka’). Wśród polskiej obsady znaleźli się m.in. Małgorzata Kożuchowska, Weronika Rosati oraz Maciej Zakościelny.

Reżyserii filmu podjęła się Martha Coolidge, amerykańska reżyserka („Książę i ja”, seriale „Seks w wielkim mieście”, „Strefa mroku”, „Trawka”) oraz pierwsza kobieta na stanowisku przewodniczącej Amerykańskich Związków Zawodowych Reżyserów (DGA). Za produkcję odpowiadają Zbigniew John Raczyński – kanadyjsko-polski biznesmen oraz Bożenna Intrator – polsko-amerykańska scenarzystka, pisarka i tłumaczka, która jest również autorką oryginalnego scenariusza. Raczyński i Intrator do współpracy producenckiej zaprosili Freda Roosa – producenta filmów takich filmów, jak „Czas Apokalipsy” i trylogii „Ojciec Chrzestny” Francisa Forda Coppoli oraz „Między słowami” i „Marii Antoniny” Sofii Coppoli. Fred Roos jest również legendą castingu światowego kina – to on odkrył dla kina takie gwiazdy, jak Harrison Ford, Al Pacino, Robert De Niro, Scarlett Johansson, Jodie Foster, Diane Lane czy Val Kilmer. Adaptację reżyserską scenariusza stworzył David S. Ward, który otrzymał Oscara za scenariusz do filmu „Żądło” oraz współautor scenariusza do filmu „Bezsenność w Seattle”. Za zdjęcia odpowiada Alexander Gruszyński, operator polskiego pochodzenia na co dzień żyjący w Los Angeles („Szkoła czarownic”, „Klub 54”), natomiast za scenografię Marek Dobrowolski („Szkoła czarownic”), którego ze strony polskiej wesprą polscy twórcy – Magdalena Dipont oraz Robert Czesak.

Po zdjęciach w Łodzi produkcja przeniosła się do Krakowa. Zdjęcia w stolicy Małopolski potrwają do 23 grudnia. Później przyjdzie czas na Berlin, Londyn i Nowy Jork. Łącznie zaplanowano w Polsce realizację 56 dni zdjęciowych. Postprodukcja filmu odbędzie się w USA. Premiera filmu przewidziana jest na rok 2016.

Źródło: mat. pras.