4. Uniri photo by Jordan Rawi
4. Uniri photo by Jordan Rawi

„Infinite Reflections” – Uniri i ich muzyczna odyseja

Uniri - Infinite Reflections FRONT COVER

W świecie, gdzie muzyka nieustannie ewoluuje, tworząc nieskończone odbicia inspiracji i innowacji, londyński zespół Uniri wyróżnia się na tle współczesnej sceny muzycznej. Ich najnowszy album, „Infinite Reflections”, jest świadectwem muzycznej rewolucji, która zaciera granice między gatunkami, tworząc zupełnie nową estetykę. To dzieło, które odzwierciedla głębokie zrozumienie tradycji, jednocześnie krocząc śmiało w przyszłość.

„Infinite Reflections” to nie tylko płyta; to muzyczna odprawa, która zabiera słuchaczy w podróż po nieznanym oceanie dźwięków. Uniri, czyli „jedno wspólne marzenie”, to projekt zrodzony z wizji perkusisty Chiminyo, który zaprosił do współpracy trzech innych utalentowanych muzyków jazzowych: Amane Suganami, Ala Macsweena i Luke’a Wyntera. Razem stworzyli album, który jest kwintesencją kolektywnego komponowania, łączącego elementy psychodelii, rytmu i kosmicznych syntezatorów z hip-hopowym beatem i jazzową kompozycją.

Projekt ten jest dowodem na to, że muzyka jazzowa i hip-hopowa w Wielkiej Brytanii przeszła długą drogę, osiągając nowy poziom artystycznego wyrafinowania. Uniri wskazuje kierunek, w którym mogą podążać te gatunki, czerpiąc inspirację z legendarnych dzieł przeszłości, takich jak „Donuts” J Dilla, a jednocześnie wprowadzając do nich świeże, innowacyjne brzmienia. Ta fuzja tradycji z nowoczesnością wpisuje się w obserwowany trend, gdzie muzycy jazzowi eksplorują nowe terytoria, ograniczając solowe improwizacje na rzecz bardziej świadomego, zbiorowego kreowania muzyki.

„Infinite Reflections” nie jest zwyczajnym albumem. To narracja muzyczna, która przekracza granice gatunków, wprowadzając słuchaczy w stan nieskończonych refleksji, podobnie jak zjawisko odbicia nieba w oceanie, które zainspirowało tytuł. Muzyka Uniri to podróż bez określonego celu, a raczej eksploracja samego procesu twórczego i doświadczenia słuchowego.

Inspiracje czerpane są z szerokiej palety artystów i gatunków, od jazzu przez hip-hop po psychodelię, tworząc brzmienie, które jest zarówno znajome, jak i całkowicie nowe. Echo kalifornijskiej sceny beatowej i wpływy takich artystów jak Flying Lotus, Samiyam czy Ras G są wyraźnie słyszalne, jednak Uniri przekracza te wpływy, tworząc własną, unikalną tożsamość.

Członkowie zespołu przynoszą na płytę swoje indywidualne doświadczenia, tworząc spójną, ale zróżnicowaną muzycznie opowieść. Amané Suganami (Prophet Rev 2, Moog Mother 32), Al Macsween (Prophet 6, Moog Subsequent 37), Luke Wynter (electric bass) i Chiminyo (drums) demonstrują nie tylko mistrzostwo techniczne, ale i zdolność do emocjonalnego wyrazu przez muzykę.

Wydanie albumu „Infinite Reflections” przez Astigmatic Records, zarówno w formacie cyfrowym, CD, jak i winylu, wzbudza oczekiwania. Limitowana edycja LP i przedsprzedaż na Bandcamp, rozpoczęła się 1 marca, z premierą zaplanowaną na 29 marca 2024 roku, zapowiada wyjątkowe doświadczenie dla fanów i kolekcjonerów.

Uniri wyrusza w podróż po nieskończonym oceanie muzycznych refleksji, oferując słuchaczom nie tylko album, ale też wizję, gdzie jazz i hip-hop mogą się spotkać i tworzyć coś nowego. „Infinite Reflections” jest nie tylko zwieńczeniem dotychczasowych osiągnięć zespołu, ale i obietnicą dalszych poszukiwań w nieskończoność muzycznej wyobraźni.