APR0122LP_Sleeve_mockup
APR0122LP_Sleeve_mockup

Lis Wessberg – od melancholii do tanecznej psychodelii

APR124_LP_1200x1200_FRONT

W świecie jazzu, gdzie granice pomiędzy tradycją a innowacją są nieustannie przekraczane, pojawia się album, który już przed premierą budzi spore zainteresowanie wśród krytyków i miłośników tego gatunku. Mowa o najnowszym wydawnictwie duńskiej puzonistki Lis Wessberg – „Twain Walking”, które zostanie wydane 12 kwietnia przez April Records. Płyta ta stanowi kontynuację jej dotychczasowych poszukiwań w ramach wyrafinowanego, współczesnego nurtu cool jazz, którego zasady kształtuje na nowo już od trzech dekad.

Lis Wessberg to postać nieprzeciętna na scenie jazzowej. Swoją muzyczną podróż rozpoczęła od grania z takimi gigantami, jak Marilyn Mazur, Fredrik Lundin czy Joyce Moreno. Również współpraca z Kid Creole & The Coconuts oraz Ernie Wilkins Almost Big Band feat. Randy Brecker, podkreśla jej wszechstronność i umiejętność adaptacji do różnych stylów jazzowych. Jej debiutancki album „Yellow Maps”, wydany w 2021 roku, spotkał się z uznaniem krytyków w całej Europie, umacniając jej pozycję na muzycznej mapie.

„Twain Walking” to album, który wyraźnie wyróżnia się na tle innych jazzowych wydawnictw. Wessberg, czerpiąc inspiracje od takich mistrzów jak Miles Davis, Curtis Fuller, a także duńskich ikon jazzu – Erlinga Kronera i Palle Mikkelborga – tworzy muzykę, która, choć zakorzeniona w tradycji, śmiało podąża nowymi ścieżkami. Znajdziemy tu echa jazzu z Nowego Orleanu, melancholijne brzmienia charakterystyczne dla ECM, a nawet inspiracje twórczością Radiohead. Co ważne, Wessberg nie popada w pułapkę naśladownictwa. Tworzy własną, rozpoznawalną estetykę, w której przeszłość i teraźniejszość znajdują wspólny język.

Na albumie „Twain Walking” Lis Wessberg prezentuje się jako dynamiczna solistka, a jej podejście do puzonu często przypomina ludzki głos. Melodie są tu pełne uczuć, a instrumentacja – od rockowych rytmów po gęste tekstury syntezatorów i rozległe pogłosy – tworzy oniryczny, współczesny świat dźwięków. W projekcie udział wzięli również Steen Rasmussen (Fender Rhodes, Moog, Synths, Piano), Lennart Ginman (Double Bass, Electronics), Jeppe Gram (Drums) oraz estońska wokalistka, Karmen Rõivassepp, której solowe partie w utworach Behind the Walls i Like a Sparrow dodają płycie głębi i uczuciowego wymiaru.

Zbiór dziesięciu kompozycji na „Twain Walking” pokazuje szeroki zakres umiejętności Wessberg i jej zespołu – od przestronnych, nordyckich ballad po psychodeliczne taneczne utwory. Każdy z nich jest wykonany z niezwykłą dojrzałością, pewnością i poczuciem własnej tożsamości artystycznej. Wessberg, dzięki temu albumowi, nie tylko potwierdza swoje miejsce w szeregach czołowych jazzowych muzyków, ale również przyczynia się do ewolucji gatunku, pokazując, że jazz wciąż ma wiele do zaoferowania. „Twain Walking” to nie tylko album – to podróż przez światy dźwięków, emocji i inspiracji, który każdy miłośnik jazzu powinien doświadczyć.