Festiwal Warsaw Summer Jazz Days to jeden z najważniejszych festiwali w Polsce i w Europie. Jest to ekspozycja największych gwiazd współczesnego jazzu, prezentacja najnowszych trendów czy gatunków, pokazywanie możliwości współpracy muzyków z całego świata, otwartość na różne kultury i ich wkład w rozwój muzyki. Istotą festiwalu jest również kreowanie najwybitniejszych indywidualności. Tacy artyści jak John Zorn czy Steve Coleman dzięki licznym występom na festiwalu i konsekwentnym budowaniem ich wizerunku stali się obecnie ważnymi artystami światowymi. Obecność fanów jazzu na festiwalu daje im wiedzę o aktualnym stanie tegoż jakże ambiwalentnego gatunku muzycznego jakim jest jazz.
W 2017 odbędzie się już dwudziesta szósta edycja tego wydarzenia. Głównym elementem festiwalu są koncerty gwiazd światowego jazzu, które są specjalnie dobierane w zależności od pozycji artystycznej i możliwości ich dostępu w danym terminie. Tu ujawnia się pozycja Warsaw Summer Jazz Days jako wiodącej sceny europejskiej. Najważniejsi muzycy planują trasy koncertowe analizując pozycję danego festiwalu, miasta jego gospodarza i wszelkie implikacje z tego wynikające. Każdy światowej marki artysta ma świadomość istnienia Warsaw Summer Jazz Days i zaproszenie Go jest odbierane jako nobilitacja i możliwość prezentacji swoich wizji artystycznych. To jedno z głównych osiągnięć festiwalu. Wielu muzyków z całego świata doskonale wie, że istnieje Warsaw Summer Jazz Days, na którym wbrew panującym trendom można prezentować odważną sztukę, ku uciesze mediów, publiczności, czy mecenasów państwowych i prywatnych.
Dzięki licznym działaniom promocyjnym przez owe dwadzieścia pięć lat i wielu miejscom w którym pojawiały się sceny festiwalu, jego rozpoznawalność jest oczywista. Warto przypomnieć niektóre lokalizacje. Główne koncerty odbywały się w Sali Kongresowej, na Soho Factory czy na Torwarze. Liczne koncerty miały miejsce na Rynku Nowego Miasta, przed Kolumną Zygmunta, w Królikarni, przed Pałacem Kultury i na jego patio, w kilku parkach, na bulwarach nadwiślańskich i w wielu klubach. Artyści maszerowali ulicami miasta czy organizowali happeningi w całym mieście. Festiwal jest kierowany do szerokiego spektrum publiczności. Spodziewamy się, że tak jak w poprzednich latach i przy kolejnych edycjach festiwalu odbiorcami będą osoby w różnym przedziale wiekowym, zarówno młodzież jak i osoby starsze. Młoda scena jazzowa oraz nowe formy prezentacji bez wątpienia wzbudzą zainteresowanie młodych, natomiast największe nazwiska jazzowe przyciągną wytrawnych słuchaczy. Cele Warsaw Summer Jazz Days pozostają niezmienne – promocja jazzu współczesnego niezależnie od jego rodowodu czy przynależności państwowej, prezentowanie tego co najnowsze i najbardziej kreatywne we współczesnym jazzie.
Na rozpoczęcie 6 lipca zapowiada się trzęsienie ziemi – wystąpi ze swoim zespołem Kamasi Washington – saksofonista-wizjoner, który na swoim koncie ma współpracę zarówno z jazzmanami, raperami, jak i artystami poruszającymi się w obrębie nowych brzmień. Tego samego dnia zagrają laureaci Jazzowego Debiutu Fonograficznego Instytutu Muzyki i Tańca: Immortal Onion oraz Quindependence.
7 lipca zaprezentowane zostaną trzy gitarowe projekty w trzech jazzowych stylistykach: zespół Harriett Tubman, Julian Lage Trio i Bill Frisell Trio. Kolejny dzień rozpocznie nowatorskie the OriOn trio, po którym usłyszymy dwa zespoły szwedzkie prowadzone przez członków tria nieodżałowanego Esbjörna Svenssona E.S.T. – Magnus Öström Group oraz Tonbruket. Ostatni dzień festiwalu rozpocznie kwartet Miguela Zenona, zaś na finał należeć będzie do kwartetu Branforda Marsalisa z Kurtem Ellingiem, mistrzem jazzowej męskiej wokalistyki.
Program Warsaw Summer Jazz 2017 06.07.2017: Immortal Onion; Quindependence; Kamasi Washington 07.07.2017: Julian Lage; Bill Frisell Trio; Herriett Tubman:The Band 08.07.2017: Magnus Öström Group; Tonbruket; Rudy Royston – OriOn triO 09.07.2017: Miguel Zenon Quartet; Branford Marsalis Quartet with Kurt Elling
Źródło: mat. pras.