Czwarty album trio jazzowego Confusion Project (Michał Ciesielski – fortepian, Piotr Gierszewski – gitara basowa, Adam Golicki – perkusja) to kolejna po „Primal” płyta ilustracyjna. Podobnie jak w przypadku poprzedniego krążka, mamy tu utwory, których główną inspiracją pozostaje natura – tym razem jednak głównie niepokój o jej kondycję. Zespół sięga po poważniejszą tematykę i wyraża swój muzyczny manifest – apel, by traktować serio problemy, z którymi świat obecnie się mierzy. Są więc na tej płycie utwory o lęku, wyparciu, melancholii ale i nadziei i akceptacji. Już sam tytuł płyty jest przewrotny – angielskie Last może przecież oznaczać zarówno Ostatnia, jak i Trwać.
Album można uznać za apel wzywający do działania. Skrajne emocje, których dotyka pokazują, że znajdujemy się w punkcie zwrotnym. Możemy utracić świat, który znamy, albo próbować ocalić z niego możliwie jak najwięcej.
Nasza cywilizacja boryka się z problemami, które pilnie wymagają naszych działań i Confusion Project postanowił zabrać głos w tej sprawie swoją nową muzyką, ale i nie tylko. Na przestrzeni 2020-2021 roku, w ramach inicjatywy #1CD1tree, dzięki pieniądzom ze sprzedaży płyt, zespół ufundował zasadzenie ponad 1000 drzew na kilku kontynentach, w miejscach zniszczonych działalnością człowieka. Przy najnowszej płycie zespół nawiązał współpracę z Tree-Nation kontynuując akcję sadzenia drzew za każdą sprzedaną płytę. Album został wydany w sposób ekologiczny, opakowanie płyty zostało wykonane w całości z papieru z makulatury.
Płyta została nagrana i zmiksowana w studiu Custom 34 w Gdańsku, pod czujnym okiem i uchem znakomitego realizatora Piotra Łukaszewskiego. Zawiera 7 autorskich kompozycji zespołu:
1. Last
2. Denial
3. Anxiety
4. Downfall
5. Please Remember My World
6. Afterwards
7. Acceptance
Muzyka zawarta w tym albumie, choć zalicza się do stylistyki jazz fusion, tym razem obszernie czerpie z elementów charakterystycznych dla takich stylów jak rock progresywny, Drum&Bass czy muzyka filmowa. To cięższe i bardziej ponure brzmienie płyty znakomicie odzwierciedla jej tematykę. Wciąż jednak można rozpoznać w niej styl Confusion Project, pełen melodii, bogatych harmonii i kontrapunktów oraz charakterystycznego dla zespołu pierwiastka ilustracyjnego.
Fot. John Zheng & Kobaru