Juodvarnis – Šauksmai Iš Praeities

Juodvarnis - Šauksmai Iš Praeities
★★★★★★★★☆☆

1. Aidai 2. Audra prieš tylą 3. Miško Sargai 4. 1410 5. Paukščiai pakils 6. Šauksmai iš praeities 7. Užmirštoji gentis 8. Pabaiga dienų 9. Pilkapių varnas

SKŁAD: Paulius Simanavičius – gitara, wokal; Modestas Juškenas – gitara; Linas Kulbačiauskas – bas; Gediminas Tumėnas – perkusja

PRODUKCJA: Gints Lundbergs – Phoenix Studios

WYDANIE: 7 marca 2014 – Der Schwarze Tod

www.facebook.com/juodvarnis.band

Juodvarnis oznacza po polsku „czarny kruk”. Recenzowane kruki zostały uformowane w 2011 roku w Wilnie przez występującego do tej pory w zespole Rotary Pump, Pauliusa. Od uformowania składu zespół zaczął pisać własne kompozycje, występując na festiwalach w całej Litwie. W swoim koncertowym życiorysie mogą zapisać tak znaczące festiwale, jak Kilkim Žaibu i Mėnuo Juodaragis na Litwie czy będący spełnieniem marzeń wielu metalowych kapel Wacken Open Air w Niemczech, prezentując swoją wyjątkową muzykę, przesiąkniętą historią i naturą. Debiutancki album, który tłumaczymy na polski jako „Lamenty przeszłości” został ukończony z końcem 2013 roku.

Juodvarnis - Šauksmai Iš PraeitiesCi Litwini to bardzo sympatyczni ludzie, którzy wkładają w grę całe swoje serce, o czym mogłem się przekonać, podziwiając ich występ przed stołeczną Morhaną w czerwcu tego roku na koncercie w  Toruniu. Zaangażowanie muzyków powodowało owację po każdym utworze, za które zespół serdecznie dziękował przybyłym, choć jak zauważał sam Paulius: Pewnie nic nie rozumiecie, co wyśpiewujemy po litewsku, ale mamy nadzieję, że czuliście, iż robimy to z całego serca. I tak właśnie było. Ale żeby zrozumieć, o czym tak Litwini wyśpiewują, wystarczyło po koncercie otworzyć książeczkę dołączoną do płyty, gdzie znalazła się translacja tekstów na język angielski.

Płytę otwiera utwór instrumentalny Aidai (pol. echo), który w przeciągu trzech minut wprowadza nas w świat kruczych opowieści. Na krążku jest jeszcze jeden utwór instrumentalny Pabaiga dienų (pol. koniec dni), który stanowi swoiste preludium zagrane w marszowym rytmie z wybijającą się na pierwszy plan gitarą akustyczną do kończącego, monumentalnego i emocjonalnego Pilkapių varnas  (pol. kruk z kurhanów).

Jednakże zanim to nastąpi, Litwini rozpoczynają przewrotnie od utworu Burza przed ciszą (lit. Audra prieš tylą), który jest tęsknotą za starymi czasami i wartościami: Mój opór został stłumiony przez zdrajców i niewolników strachu/ Brzęk broni ucichł i światła pożarów zgasły/ Pozostaje to pytanie, milczeć jak przodków rozmowy z daleka. Kolejny utwór opowiada o strażnikach lasu broniących zielonego lasu przed gniewem i złem. Pomocne okazują się im kruki, które ostrzegły drzemiących strażników. Krucze motywy przeplatają się praktycznie we wszystkich utworach Juodvarnis. 1410 to utwór odwołujący się do historycznej bitwy i walki litewskich oddziałów. Paulius wyśpiewuje: Dźwięk rogu budzi nas ponownie, wróg jest blisko/ Rozpacz i napięcie otaczają mnie i ciebie,/ Weź do ręki miecz, mój bracie, bo będziesz musiał się bronić. W zakończeniu utworu słyszymy, jakim kosztem było osiągnięte to zwycięstwo i że wiele upłynie czasu, aż wszystko powróci do normy. Utwór Paukščiai pakils (pol. ptaki powstaną) dotyczy wyobrażenia kruka jako ducha przodków i jako proroka śmierci, którym ostatecznie podmiot utworu chce się stać.   Juodvarnis - Šauksmai Iš PraeitiesUžmirštoji gentis (pol. zapomniane plemię) to utwór poświęcony plemieniu Selonów zamieszkujących historyczną krainę Selonię, która leżała nad Bałtykiem, obejmując tereny dzisiejszej północnej Litwy i południowej Łotwy na wschód od, bardziej znanej w polskiej historiografii, krainy Semigalii. Zapomniane plemię, dzieci z ziemi Selonii/ Za chwilę wróci, mówi się, choć mgła/ Zapomniane plemię opowie sagę/ I dotrze do czasu legend./ Gdzie przeklęty syn stał się ogromnym jeziorem./ Gdzie przeklęta córka jak rzeka na zawsze meandruje. Zamykający płytę utwór Kruk z kurhanów (lit. Pilkapių varnas) to, tak jak wspominałem, najbardziej rozbudowany i najbardziej emocjonalny utwór na płycie, który jest niczym modlitwa do kruka, będącego posłannikiem przodków i starych bogów.

Warstwa muzyczna „Šauksmai Iš Praeities” to mocne gitarowe riffy i ciekawe solówki, równa sekcja rytmiczna oraz wokal w pełnej rozpiętości. Mamy tu zarówno spokojny śpiew, ale także gardłowy, wykrzyczany wokal oddający emocje, jakie przeżywa wokalista. Utwory, które w przeważającej części trwają ponad 6 minut (wyjątek stanowią utwory instrumentalne oraz Audra prieš tylą i 1410) zbudowane zostały na ciekawych podziałach rytmicznych czy zmianach tempa utworu. Dźwięk perkusji to nie typowe dla tego gatunki blasty, choć i te się zdarzają, ale techniczne rozwiązania wpadające w ucho i dowodzące kunsztu aranżacyjnego muzyków. Podobnie rzecz ma się z partiami gitar.

Płyta brzmi świetnie i nie rozczaruje żadnego fana metalowego grania. Zespół prezentuje naprawdę dobry poziom. Ich kompozycji słucha się z wypiekami na twarzy i gwarantuję Wam, że nie powstrzymacie się przed tym, by usiedzieć spokojnie, a zaczniecie machać swoimi czuprynami. Natomiast jadąc samochodem, przyłożycie mocniej, zwiększając obroty silnika, a wiatr we włosach sprawi, że poczujecie się jak latające nad Wami kruki.

JUODVARNIS – MIŠKO SARGAI